A macskafélék a ragadozó állat eszméjének megtestesülései. Egyetlen más ragadozó családban sem találunk hasonló tökéletes arányosságot és összhangot a test alkotásába. Minden testrészük, porcikájuk tetszetős, kecses, s épp ez az oka, hogy ezek az állatok a legtöbb ember kedvencei. A faji jellegek mellékesek, csupán külsődleges bélyegeknek látszanak, azokhoz a különbségekhez képest, amit más családok egyes csoportjai és fajai között mutatkoznak. Bármelyik fajt az egész család mintájának tekinthetjük.
Méretét és súlyát leszámítva alig van különbség egy kis házimacska és egy hatalmas, erős tigris között. Fürge, izmos testük van; ugyanis gyorsnak kell lenniük ahhoz, hogy elkaphassák a zsákmányt, és erősnek ahhoz, hogy megölhessék. Erőteljes hátsó lábai segítségével ugraszkodnak el, ugráskor vagy futáskor, mellső lábaikkal pedig megragadják és fogvatartják áldozatukat. Mellső lábaik térdalatti része befelé fordul (ez minden macskára jellemző), aminek köszönhetően kétoldalról (és nem felülről, mint a kutyák) ragadják meg a zsákmányt. Fegyvereik a tökéletesség mesterfokán állnak. Meglepő, de mégsem a szemfogaik a legfélelmetesebbek, hanem a karmaik. Ezekkel biztosan tartják zsákmányukat, és halálra sebzik. Hatásos védelmi eszköz is, ha megtámadják őket. tigris mancs A macskák hátsó mancsain 5, a mellsőkön 4 karom és a fűköröm található. Hüvelykujjuk gyanánt használják fűkörmüket, a zsákmány fogvatartására. Karmaikat járás, futás, fekvés közben és úgy általában visszahúzzák lábujjaikban lévő „üregbe”, hogy azok ne kopjanak. Így amikor a zsákmányba karmolnak mindig élesek maradnak. A mancsok alján lévő bőrpárnák segítenek a néma járásban. Az egyedek lábnyomata különböznek, így a vadőrök a lábnyomok segítségével nyomonkövethetnek egy bizonyos állat, hasonló az ember tenyérlenyomatához.
A nagymacskáknak rendszerint 30 foguk van. Négy hosszú, hegyes foga a tépőfogak. Ezt harapásra és a zsákmány megölésére használja. 12 metszőfogával hámozza le a zsákmány bundáját, a tollait és marcangolja a húsát. Nyelvét apró tüskék borítják, melyek a karom anyagából vannak. Ezekkel képes lenyalni a húst a csontokról, és ezzel tisztítja bundáját is. Érzékszervei közül a hallása és a látása a legfejlettebb. Széles, tölcsér alakú fülkagylói hatékonyan terelik a hangokat a fülébe. A macskának térlátása (binokuláris látása) van, a színeket is érzékelik. Pupilláik mérete jelentősen változik fény hatására. A szeme hátsó részén található egy tapetum lucidiumnak nevezett fényvisszaverő réteg, mely elősegíti az éjszakai látását. Ezeknek köszönhetik, hogy éjjel ötször jobban lát nálunk. A macska bajusza nagyon érzékeny. Ha valami hozzáér, vagy csak mozog a közelében, a macska azonnal érzékeli. A sötétben való tájékozódásra és a közeli tárgyak vizsgálatára használja. A macska az orrán keresztül szagol. A hímnek a szájpadlásán található a Jacobson-féle szerv, mely segítségével „kiszagolja” a párzásra kész nőstényeket.
A cikk további része Carsi oldalán olvasható, a http://www.feketetigris.eoldal.hu/ címen. |