A Sundarbans a Bengl-bl mentn elterl mangrove mocsr ngy hatalmas, a Himaljbl rkez foly deltatorkolatban. A legkzelebbi vros Kalkutta. A terleten a felttelezsek szerint a vadon l bengli tigrisek legnagyobb fennmarad populcija tallhat mintegy 500 pldny l itt flig vzi letet a mocsarakban s kis szigeteken.
Ha az oroszln az llatok kirlya, akkor a tigris a csszra. Birodalma Inditl Kelet-Knig, dlen Szumtra indonz szigetig terjed. Az ember egyre inkbb szkti a tigris egykor hatalmas birodalmt azzal, hogy irtja az erdket s teleplseket hoz ltre.
30 vvel ezelttig a tigrisnek a bengli tigrishez hasonl ht msik alfaja ltezett.
A tigrisek alfajait a fizikai jellemzk helyett inkbb a fldrajzi elterjeds hatrozza meg.
A bengli tigris jl alkalmazkod macskafle, szmos lhelye van: a fves terletektl a mocsron t a tengerparti mangrove mocsarakig, de megtallhat lombhullat erdkben s dzsungelekben is. A bengli tigrisnek az a legfontosabb, hogy elegend zskmnyt talljon, s sr legyen a nvnyzet, hogy cserkszhessen.
A Sundarbans rgi mocsarai termszetes vdelmet nyjtanak az emberrel szemben. Az itt l bengli tigrisek valamivel kisebbek s karcsbbak, mint mshol l trsaik, ez valsznleg a rendszeres szssal s ms tigrispopulcikhoz kpest kevesebb prdval magyarzhat.
A tigrisek szmos prdra vadsznak, de klnsen a pats emlskre, pldul szarvasra, antilopra s vadon l szarvasmarhkra. A Sundarbans-rgiban tpllkuk nagy rszt a vaddisznk teszik ki, valamint a szarvasok is jellemzek, pldul a szambrszarvas s a pettyes szarvas. Ms terleteke a tigrisek guarra is vadsznak: e nagy szarvasmarhk testtmege akr az egy tonnt is elrheti.
Ms macskaflkhez hasonlan a tigrisek egy nyesthez, hasonl, erds vidken l llattl szrmaznak, mint Miacidae csald tagjai, amelyeket fosszlikbl azonostottak. Ezek az llatok a krtakorban, mintegy 60 milli vvel ezeltt ltek; az els igazi hsevk voltak s kzeli rokonai a mai Felidae csaldnak.
A macskaflk csaldjnak tagjai a hsevk kzl a legvrszomjasabbak, testk hajlkony s ers, a cserksz vadszathoz s lshez alkalmazkodott. Fogaik alkalmasak a dfsre, a puha hs sztszedsre, s nincsenek lapos rlfogaik a hs s a csontok rlshez.
A macskk (Felidae) csaldjnak tagjai nagyon hasonltanak egymshoz, ezrt rendszerezsk meglehetsen nehz. Bizonyos krlmnyek kztt, pldul fogsgban, klnbz fajok prosodhatnak.
A tigris legkzelebbil rokona a dl-amerikai jagur. A fajon bell a tigrisnek nyolc eltr alfajt azonostottk. Ezek kzl az aral- a bali- s a jvai tigrisrl gy tudjk, hogy nemrg kipusztult.
A Smilodon, vagyis ismertebb nevn a kardfog tigris, valjban nem tigris volt, mg csak nem is igazi macskafle. A nimravidoknak nevezett hsevk kz tartozott, 1,6 milli ve jelent mg a fldn, s legutols jgkorszakig (11 ezer vvel ezeltt) ltezett.
A tigris az sszes macskafle kzl a legnagyobb. Testfelptse inkbb az ernek, mint a gyorsasgnak kedvez, mellkasa mly, hogy nagy tdejnek elegend helye legyen. Lba viszonylag rvid, de rendkvl izmos, teste keskeny s hossz, hajlkonyan kecses, ami lehetv teszi szmra, hogy nagy mrete ellenre szinte hangtalanul mozogjon az erdben.
A feje nagy, s enyhn laptott arcnak szles formja biztostja llkapcsa nagy erejt.
A tigris masszv llkapcsban ltalban 30 fog tallhat. Hossz szemfogait a zskmnyllat gyors ledfsre s meglsre hasznlja.
A tigrisek ltsa igen j, jszaka hatszor jobban lt, mint az ember. Hallsuk s szaglsuk is kivl. A szagjelek a prda nyomra vezetik ket, valamint a kommunikci eszkzt is jelentik ? a tigrisek szagrl ismerik fel egymst, s illatokkal jellik meg a terletket.
A bengli tigris fle mgtt lv fehr folt segt abban, hogy ms tigrisek felismerjk a dzsungel homlyban.
Hatalmas mancsa egyetlen csapsval leterti zskmnyt. A karmok grbk s rendkvl lesek. Amikor a tigris nem hasznlja ket, a mancsban visszahzva tartja.
Mint a tigrisek ltalban, a bengli is tbbnyire egyedl vadszik, s leginkbb lopakodva cserkszi be vagy tmadja meg zskmnyt. Rendkvl ers, mg sajt magnl nagyobb llatot is le tud teperni, br a Sundarbans-rgiban ltalban nem akad a tigrisnl nagyobb termet prda.
A tipikus tmads azzal kezddik, hogy a tigris a sr nvnyzetben odalopakodik ldozathoz. Olyan halkan mozog, hogy mg ha ldozata megrzi is a szagt nem tudhatja elre, melyik irnybl vrhat a tmads.
A tigris akkor lendl tmadsba, amikor kb. 20 mterre megkzelti ldozatt. Hrom vagy ngy lpssel megteszi a kztk lv tvolsgot s oldalrl ugorva a prdra, lerntja a fldre.
A tigris ltalban nyaki harapssal l (a gerincvel elszaktsval), vagy nagyobb zskmny esetn fojtogat torokszortssal. A tetemet nem fogyasztja el rgtn, hanem rejtekhelyre vonszolja. A megmarad hst gondosan elrejti, gy brmikor visszatrhet hozz.
A tigrisek magnyos llatok. Kifejlett tigrisek pontosan krlhatrolt terleten lnek, amely nem terjed ki ms, azonos nem tigrisek terletre. A nstnyek esetben a terlet mrete az lhely minsgtl s a prda mennyisgtl fgg: a nstny akkora terletet kvetel magnak, amely elg nagy ahhoz, hogy kielgthesse a csald ignyeit.
A hmek nagyobb terletet foglalnak el, amely nmileg fedheti hrom vagy ngy nstny territriumt. Ez azt jelenti, hogy a hmek nagy rsze terlet nlkl maradhat. Ezek tbbnyire fiatal latok, amelyek inkbb nomd letet folytatnak, ltalban letelepedett hmek terlett keresztezik, de elkerlik az sszetkzst.
A hm s a nstny egyarnt rzi terlett, szagjeleket s egyb territorilis jeleket hagynak. Ezek tbbnyire visszatartjk a tbbi tigrist attl, hogy megprblkozzanak a betelepedssel.
A tigrisek sajt rlkket s vizeletket hasznljk, hogy figyelmeztessk fajuk ms egyedeit. A jellsek jellemzek az egyes llatokra. A fk megkarcolsa szagjelet s vizulis jelet egyarnt jelet ? a mly karmolsnyomok a tigris ujjai kztt lv mirigyekbl kivlasztott szagot hordozzk. Ha nhny ht elteltvel nem frisstenek fel egy rgi nyomot, ez tbbnyire annak a jele, hogy a territrium res, s egy j llat megprblkozhat a letelepedssel.
A tigrisek hangokkal kommuniklnak klnbz tvolsgokban. A morduls az agresszi vagy a flelem jele; az vlts messze hangz jel, amelyet nha arra hasznlnak, hogy jelezzk a zskmnyt, tbbnyire azonban az ellenkez nemet szeretnk odavonzani. Csak a Panthera nembl szrmaz nagymacskk kpesek vlteni.
A nstny tigrisek idszakosan ivarzanak, ami azt jelenti, hogy vente tbb termkeny idszakuk van. Egy ivarrett nstny tigrisnl az ivarzs jellemzen hrom-hat napig tart, november s prilis kztt hrom-kilenc hetente ismtldik. Ebben az idszakban sor kerlhet a megtermkenylsre. A nstny vltssel s terletnek specilis szaganyaggal trtn megjellsvel adja tudtul llapott a hmeknek.
Az egy adott helyen letelepedett hm figyeli a terletn l nstnyek llapott, s tbbnyire idben rkezik, hogy klykket nemzzen. Alkalomadtn egy nem ott l tigris harcra hvhatja ki az elsbbsg eldntshez. Mivel azonban a tigrisek kzssge az ?elsbbsg joga? elvn szervezdtt, a letelepedett tigris szinte mindig kpes elzni a betolakodt. Ritka a nstnyekrt folytatott harc. Sokkal jellemzbb, hogy a nstnyek s az jonnan rkezett hmek csapnak ssze.
A przs utn a nstny addig nem lesz jra termkeny, amg a klykk el nem rik a msfl-hrom ves letkort, s elgg gyess nem vlnak ahhoz, hogy gondoskodjanak magukrl.
A fiatal tigrisklykkre leselked egyik legnagyobb veszly a kifejlett hmek tmadsa, mert felttelezsek szerint meglik a klykket annak rdekben, hogy a nstny jra przsra kpes legyen. Ennek eredmnyeknt a klykeit vd nstny rendkvl ellensges az idegen hmekkel szemben.
A tigrisek szerelmi jtka zajos. Az llatoknak elszr le kell gyznik a msikkal szembeni ellenszenvket, ami vicsorgssal s morgssal jr. Egy id utn a nstny megengedi a hmnek, hogy kzelebb jjjn, s a pr sszedrgli az orrt vagy jtszik. Az is megtrtnhet, hogy a nstny hasra fekszik, s megengedi a hmnek, hogy a htra msszon. A przs krlbell harminc msodpercig tart, s gyakran megismtldik ? tvenszer vagy tbbszr naponta, nha esetleg tbb napon t.
A tigriseknek akr hat klykbl ll almuk is lehet, de ltalban a hrom-ngy klyk jellemz. Ers a ktds az anyatigris s a klykk kztt, a hmeknek alig van dolguk az utdok felnevelsvel. A kicsik az els hrom hnapban vagy hosszabb ideig anyatejen lnek.
Ezalatt a nstnynek tovbb kell vadsznia, hogy fenntartsa magt, de ez a jtkos klykkkel a nyomban nem egyszer dolog. A portyzsok idejn magukra hagyott klykk klnsen sebezhetek a tmadsokkal szemben ? akr ms tigrisek vagy egyb ragadozk is veszlyesek lehetnek rjuk.
A klykk mr kthnapos korukban rdekldnek a hsevs irnt. Nhny hnappal ksbb anyjuk megkezdi bevezetni ket a vadszat rejtelmeibe, pldul rtalmatlann tett zskmnyon megmutatja, hogyan kell lni.
A klykk krlbell egyves korukban kezdenek el tnylegesen vadszni, de ezt legalbb mg egy vig anyjuk v tekintete eltt teszik. Ezutn sztszrdnak vagy el is zi ket, ha a nstny egy j alomnak kszl letet adni.
A fiatal nstny tigrisek gyakran a kzelben telepednek le, s nha elfoglaljk anyjuk terletnek egy rszt. A fiatal hmek inkbb tvolabbra vndorolnak. A sajt territrium keresse vekig is eltarthat, s sok hm soha nem telepedik le vglegesen.
A tbb mint egy vszzadon t tart vlogats nlkli vadszat eredmnyeknt a vadon l bengli tigrisek szma az 1900-as vek elejn fellelhet 100 000-rl mintegy 4000-re cskkent. 1972-ben a World Wide Fund for Nature s az indiai kormny elindtotta a ?Tigris-projekt?-et. Tbb mint 40 ezer vtumot hoztak ltre, s teljes vdelmet biztostottak a fajnak, pldul betiltottk a tigrisek klnbz rszeibl kszlt termkek kereskedelmt.
A tigris s az ember kapcsolata ma sem felhtlen, mert a farmerek s a halszok tovbbra is elfoglaljk az lhelyt. A tigris gyakran csak azrt tmad emberre, mert srlt vagy nem tall ms prdt, de ezek a tmadsok megerstik rossz hrt.
Vgs soron a tigris biztonsga azon mlhat, hogy megrizzk szmra az olyan vad, elrhetetlen terleteket, mint a Sundarbans mocsarai. |