A globális felmelegedés miatt veszélyben Sundarbans, a világ legnagyobb tigrisrezervátuma Kelet-Indiában, a Gangesz deltájában.
Húsz éve még semmi probléma nem volt, a helybélieknek például eszük ágában sem lett volna a mangroveerdőkben halászni, mert tele voltak veszedelmes tigrisekkel. Ma azonban nyugodtan megtehetik, a mangrovemocsár egyre pusztul, és a tigrisek kénytelenek máshol zsákmány után nézni. A Bengáli-öbölhöz és az indiai-bangladesi határhoz közeli, mintegy 26 ezer négyzetkilométeres terület a világ legnagyobb mangrove-rezervátuma, s az UNESCO világörökségi területnek nyilvánította, amely azonban a tengerszint-emelkedés és parti erózió miatt zsugorodik.
A mocsárvidék pusztulása miatt a tigrisek zsákmányállatai, így például a bordás krokodilok, halak, nagy rákok fogyatkoznak, s emiatt a nagymacskák száma is vészesen csökken. Az 1960-as években még 500 tigris élt Sundarbansnál, ma már egyes források 400, mások csak 250-270-re teszik számukat, bár az indiai statisztikai hivatal szerint még ennél is kevesebben vannak. A ragadozók a szigetek között úszkálnak, s néha betérnek a településekre is: az utóbbi öt évben mintegy 50 ember életét oltották ki. Száz évvel ezelőtt 40 ezer tigris élt Indiában, ma már csak 3700 található a sok évtizedes orvvadászat és élőhely-pusztítás miatt. De egyes szakértők szerint valójában 1200 tigrisnél nem él több Indiában. |